Najdôležitejší nástroj, ktorý teraz máte v rukách

Dnes mi zavolal člen boardu. Len tak, aby sa opýtal ako sa mám, ako túto situáciu prežívam. Bol som milo prekvapený, pretože sme nediskutovali o biznise. Bol to len taký obyčajný rozhovor medzi dvoma priateľmi pri poháriku vínka, aj keď na diaľku

Aká obyčajná vec, v tejto neobyčajnej situácii. Hneď som začal obvolávať ďalších členov boardu, aby sme si len tak pokecali, ako zvládajú svoju situáciu.

Málo z nás má skúsenosť s katastrofickou udalosťou, ktorú prežil. Mnohí z nás si však pamätajú ekonomickú krízu z pred 10 rokov. A veľká väčšina z nás je tu. 

Dnes máme iný druh krízy s neistotou budúcnosti. Veci sa menia zo dňa na deň. Všetko sa komplikuje a nevieme, čo bude zajtra. Vládne opatrenia sú prísne, možno až extrémne a zdá sa, že ako majitelia firiem musíme čeliť novým výzvam, ale tiež ako rodičia, deti starnúcich rodičov, ako priatelia či susedia.

Ak patríte do tohoto zoznamu, ste lídrom nielen vo svojej firme, ale aj vo svojej komunite. Ľudia vás vyhľadávajú pre rady a usmernenie. Teraz je čas, kedy im musíte byť k dispozícii.

Zdvihnite telefón a volajte. Nadviažte spojenie. 

Postarajte sa o svoj tím. Zavolajte im a preberte všetky detaily o práci. Odpovedajte im na ich otázky. Dajte všetkým vedieť, že namáte strčenú hlavu v piesku.

Nebude to ľahké, ale ak sa spojíme, nájdeme spôsob ako tým prejsť. Spravte skupinový hovor a potom si spravte čas na rozhovor s každým z nich osobne. 

Musia počuť, aj keď nemáte odpovede na všetko, že vám na nich záleží a že ste prirpavený čeliť budúcnosti.

Zavolajte zákazníkom, aj minulým zákazníkom. Nič im nepredávajte, len prejavte záujem, vypočujte si ich výzvy a zdieľajte akékoľvek riešenia, ktoré máte. 

Každý prežíva úzkosť, neistotu a strach. Počuť priateľský hlas môže byť rozhodujúce. Len počúvajte.

Buďte tu aj pre svoju rodinu a komunitu. Po zatvorení škôl, obchodov a kancelárií sú ľudia odrezaní od mnohej podpory ľudí, na ktorých sa spoliehajú.

Môžete byť ten zdroj, na ktorý sa spoliehajú. V čase krízy sa potrebuje každý upokojiť, získať pocit istoty, podpory a prepojenia. 

Toto môžete dať ľuďom. Tento jednoduchý nástroj máte práve teraz v rukách.