Cesta k úspechu je vydláždená nudou

“Nemyslite si, že úspech v podnikaní sa objaví len tak, priletí do vašej firmy a posype vás kúzelným práškom. Úspech je podzemný tvor. Budete musieť zostúpiť na jeho úroveň. A až sa tam dostanete, budete mu musieť zariadiť byt, aby mal kde žiť. Inými slovami, všetku prácu budete musieť odviesť vy. Zatiaľ, čo on si bude pohodlne sedieť v kresle, fajčiť dútniky a obdivovať svoje trofeje, bude predstierať, že vás nevidí.”

Toto povedala Michelle Losekoot na tému múzy a ja som si to prebral a upravil. Ale rovnako si tam môžete dosadiť motiváciu, kreativitu, alebo čokoľvek sa vám tam hodí.

Vstávam o pol siedmej a pracujem do desiatej. S prestávkami. Žijem na predmestí so svojou ženou, dcérou a psom. Predstava o rodinnej vile, nekonečna voľného času a víkendového sídla pri mori, kam budem jazdiť jedným z áut zo svojej zbierky je vyčerpaná. Iba tak pre skupinku vyvolených. Pre nás zvyšných 99% si práca na firme vyžaduje energiu. A tú si musím šetriť skôr, ako ju plytvať motiváciou z vonka. Radšej rátam s tým, že nejakú dobu budem ešte žiť tak ako teraz. Zdravo sa stravujem (to mi ide), hýbem sa, veľa spím (to mi celkom ide) a utrácam s rozumom (mám ešte rezervy). 

A to všetko preto lebo…

…ako niekto múdry povedal “Nie je dôležité koľko zarobíte, ale koľko vám zostane”. Spravte si plán, pripravte si rozpočet, vzdelávajte sa v tom, čo k podnikaniu potrebujete. Deň sa vám bude zdať krátky. Bude vám chýbať čas. Možno budete hľadať systémy managementu času. Určíte si priotity, ale ja tak vám bude chýbať čas, pretože veľa vecí musíte spraviť sami. Úlohy, ktoré músíme spraviť ihneď, premýšľanie nad fungovaním a smerovaním firmy, práca, ktorá bude mať výrazný vplyv na budúcnosť, a že ju treba spraviť, ale už na to neostáva čas a takisto úlohy, ktoré sú skôr únikom ako prácou.

Podnikanie je ako byť v behacom kolotoči. Musíte si nájsť svoj rytmus. Keď z neho vypadnete, bude vás vaša práca desiť, pretože si budete myslieť, že to nedáva zmysel. Nemať čas je zabják tvorivého potenciálu, takže bude lepšie sa vrátiť naspäť do rytmu. Riešenie je jednoduché. Hľadajte možnosti, kde môžete nejaký čas ušetriť. Možno sa dostanete k Parkinsonovmu pravidlu: Každá práca trvá tak dlho, koľko času na ňu máte k dispozícii. Možno si budete musieť čas niekde ukradnúť. Možno si budete musieť ukrojiť aj čas zo súkromného života. Možno sa budete musieť naučiť delegovať. Je to jazda, no nie vždy je to sranda. Je to realita. Je to tak, úspech potrebuje svoj byt, aby mal kde žiť.

Nikto nehovoril, že to bude zábava.